Diakonian tutkimuksen seuran jäsentiedote 1-2019

Sisältö:
1. DTS:n vuosikokous 29.3.2019
2. Diakonityön tutkimuksen päivä 2019
3. Diakonian tutkijoiden verkosto


1. Diakonian tutkimuksen seuran vuosikokous 2019 järjestetään pe 29.3.2019 klo 14 alkaen

Diakoniatyöntekijöiden liiton kokoustiloissa Akava-talossa Helsingissä os. Kellosilta 7, 00520 Helsinki. Vuosikokoukseen tulijoita ollaan aulassa vastassa ja opastamassa kokoustila Erkkaan. Vuosikokouksen alussa pitää TT Tiina Huhtanen mielenkiintoisen esitelmän ”Diakonian virka ja uusin ekumeeninen kehitys”. Lisäksi vuosikokouksen ohjelmassa kunniajäsenen kutsuminen.

Vuosikokouksen asialista ja kokousmateriaalit ovat saatavissa etukäteen seuran sihteeriltä Tarja Korpaeus-Hellsteniltä (tarja.korpaeus-hellsten(at)evl.fi) sekä paikan päällä.

Pääset mukaan etänä DTS:n Facebook-sivun kautta live-tilassa. Sivun tykkääjät pääsevät seuraamaan luentoa.

Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille: lämpimästi tervetuloa!

2. Diakonian tutkimuksen päivä 2019

Diakonian tutkimuksen päivää vietetään perjantaina 15.11.2019 klo 9.30-15.30 Helsingissä Diakin Kalasataman kampuksella.

Viime syksyn diakonian tutkimuksen päivän esityksistä osa on tallennettu DTS:n sivuille. Käypä kurkkaamassa ja lukemassa täältä .

3. Diakonian tutkijoiden verkosto

Diakoniaan liittyvää tutkimusta tehdään Suomessa useilla tieteenaloilla muun muassa teologian,
sosiaali- ja yhteiskuntatieteiden ja oikeustieteiden piirissä. Poikkitieteellisen tutkimuksen kartoittamiseksi ja edistämiseksi seura on perustanut Diakonian tutkijoiden verkoston. Verkoston yhteydenpito tapahtuu ensisijaisesti verkoston Facebook-ryhmän (Diakonian tutkijoiden verkosto). Ryhmään pääsee mukaan Facebookissa liittymispyynnön lähettämällä. Ryhmä on avoin kaikille diakonian tutkimuksesta kiinnostuneille. Tervetuloa seuraamaan, keskustelemaan ja osallistumaan!
________________________________________________________________________________

Onko mielessäsi palautetta tai ehdotuksia toimintaamme liittyen? Pyrimme ideoimaan uutta ja kehittämään toimintaamme. Mikäli haluat olla mukana kehittämistyössä, ole meihin yhteydessä ja lähetä viestiä hallituksemme jäsenille.

Yhteystiedot löytyvät kätevimmin osoitteesta: http://dts.fi/yhteystiedot

Ajankohtaisinta tietoa on aina osoitteessa: http://www.dts.fi

Keskustelua käymme ja infoa jaamme myös Facebookissa: https://www.facebook.com/diakoniantutkimuksenseura

Tervetuloa seuraamaan ja osallistumaan.

Aurinkoisia päiviä ja kevättä kohti mennään!
Jaana Alasentie jaana.alasentie(at)gmail.com

This entry was posted in Ajankohtaista. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.