Jäsentiedote 5/2015

DIAKONIAN TUTKIMUKSEN SEURAN JÄSENTIEDOTE 5/2015, joulukuu

SISÄLTÖ:

1 Sivellin-palkinto Aura Hietalalle

2 Diakonian tutkimuksen päivän materiaalia verkossa

3 Teologiset tieteelliset Seurat Facebookissa

4 Diakonian tutkimus -aikakauskirjan 2/2015 verkossa

5 ”Sosiaalityön aika”: XVIII valtakunnalliset sosiaalityön tutkimuksen päivät 2016


1 Sivellin-palkinto Aura Hietalalle
Diakonian tutkimuksen seura myöntää vuosittain Diakonian tutkimuksen päivän yhteydessä Sivellin-opinnäytetyöpalkinnon ansiokkaalle korkeakoulun opinnäytetyölle tai pro gradulle. Tänä vuonna palkinnon voitti Aura Hietala tutkimuksellaan ’ ”Jumala ei kaipaa small talkia”. Psykoosin sairastaneiden kokemuksia hengellisyyden merkityksestä, vaikutuksista hyvinvointiin ja kohtaamisesta hoitotyössä.’

Opinnäyte on Sivellin-palkintokriteerien mukaisesti oivaltava ja uutta luova. Itse tutkimusaihe on ajankohtainen ja merkittävä: psyykkisesti sairastuneiden hengelliset kysymykset ovat toistaiseksi saaneet niukasti huomiota niin hoitotyötä koskevassa julkisessa keskustelussa kuin hoitotyön käytänteissä. Seurakuntien diakoniatyössä kohdataan paljon mielenterveyskuntoutujien hengellisiä ja uskonnollisia kysymyksiä. Hengellisyyden kysymyksistä mieleneterveystyössä tarvitaan ajankohtaista tietoa ja asiantuntemusta.

Opinnäytetyö on löydettävissä ja luettavissa ammattikorkeakoulujen Theseus-tietokannasta nimellään sekä DTS:n sivuilta osoitteessa http://dts.fi/tutkimuksia/

Opinnäytetyö on laadittu Diakonia-ammattikorkeakoulun hoitotyön koulutusohjelmassa, Etelä-Suomen kampuksella. Paljon onnea, Aura!

2 Diakonian tutkimuksen päivän materiaalia verkossa
Diakonian tutkimuksen päivää vietettiin 20.11. Tieteiden talolla mielenkiintoisten esitelmien, puheenvuorojen ja keskustelujen äärellä. Kiitokset osallistuneille mukanaolosta! Osaan esitelmistä voi tutustua vielä postuumisti verkossa:
http://dts.fi/diakonian-tutkimuksen-paiva/

Kiintoisaa tutkimusmateriaalia päivitämme myös Tutkimuksia-sivulle:
http://dts.fi/tutkimuksia/

3 Teologisten tieteellisten seurojen Facebook-sivut
Facebookiin on syksyn aikana avattu sivu ”Teologiset tieteelliset seurat”. Sivulla voidaan julkaista paitsi Diakonian tutkimuksen seuran myös Luther-Agricola-Seuran, Suomen Teologinen Kirjallisuusseuran, Suomen eksegeettinen seuran, Suomen kirkkohistoriallinen seuran ja Teologinen Julkaisuseuran (Teologinen Aikakauskirja) uutisia. Sivulta löytyvät linkit kaikkien seurojen omille verkkosivuille. Kannattaa käydä tutustumassa muidenkin teologisten tieteellisten seurojen tarjontaan! Diakonian tutkimuksen seura jatkaa tiedottamista entiseen tapaan omilla Facebook- ja verkkosivuillaan sekä jäsentiedotteiden välityksellä.

4 Diakonian tutkimus 2/2015 verkossa
Tuorein Diakonian tutkimus -aikakauskirja löytyy nyt DTS:n verkkosivuilta: http://dts.fi/files/2009/10/DT2-15web.pdf

Aikakauskirja kopsahtaa myös jäsentemme postilaatikkoon joulukuun aikana. Päivitämme jäsenrekisteriämme: mikäli mielit jatkossa saada aikakauskirjan postitse, huolehdithan että jäsenyytesi on ajan tasalla joko ammattiliittosi kautta tai jäsenmaksusi itse maksaen.

5 ”Sosiaalityön aika”: XVIII valtakunnalliset sosiaalityön tutkimuksen päivät 2016
Mitä: Vuotuisten sosiaalityön tutkimuksen päivien teemana on aika niin sosiaalityön arjessa, tutkimuksessa kuin politiikassakin

Milloin: 11.–12.2.2016

Missä: Jyväskylän yliopistossa, Agora-rakennuksessa. Os.: Agora, Mattilanniemi 2, 40100 Jyväskylä

Keille: Sosiaalityön opiskelijoille, ammattilaisille, tutkijoille, muille kiinnostuneille
Lisää: Ilmoittautuminen päiville alkaa joulukuussa 2015. Osallistumisessa on erilaisia maksuluokkia, osallistuminen on kuitenkin ilmaista sosiaalityön tutkimuksen jäsenille, SOSNETin sosiaalityön erikoistumiskoulutuksen/tutkijakoulun opiskelijalle, sosiaalityön pääaineopiskelijoille. Ohjelma, ilmoittautumisohjeet ja muut lisätiedot löytyvät osoitteesta https://www.jyu.fi/en/congress/sttp2016
____________________________________________________________________________________________

Mielessä palautetta, kehitysideoita, kommentteja DTS:lle? Olethan näitä varten yhteydessä suoraan hallituksen jäseneen:
http://dts.fi/yhteystiedot/

Ajankohtaista tietoa aina osoitteessa: http://www.dts.fi
Keskustelua käymme ja infoa jaamme myös Facessa: https://www.facebook.com/diakoniantutkimuksenseura

Kiitos, että olet ollut mukanamme kuluneen vuoden!

Adventin rauhaa joulunodotukseesi,
Leena Nygård, DTS:n tiedotus (nygardleena@gmail.com)

This entry was posted in Ajankohtaista. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.